Slide1
Dywersyfikacja oszczędności PDF

Dywersyfikacja oszczędności – brzmi nieco skomplikowanie, ale tak naprawdę rzecz jest całkiem prosta i ma na celu maksymalną ochronę oszczędności każdego, który ze swoich oszczędności chciałby uzyskać zysk większy niż z tradycyjnej złotowej lokaty bankowej. Wszystko zaś sprowadza się do takiego rozłożenia posiadanych środków, by w przypadku załamania w jakiejś części rynku finansowego, części pozostałe załamanie to skompensowały. Przypuśćmy, że ktoś ma wolne 10 000 złotych i postanawia je umieścić na lokacie bankowej.

Kuszą go lokaty w dolarach, gdyż aktualnie cena dolara rośnie, a więc na końcu takiej lokaty miałby zysk wynikający z oprocentowania, ale także ze zwiększonej znacznie wartości dolarów. Przezorność podpowiada jednak dywersyfikację oszczędności i jeżeli już wybrana została opcja walutowa, to racjonalnym wyborem będzie otwarcie lokaty dolarowej za połowę środków i przeznaczenie drugiej połowy na lokatę, na przykład, w euro lub we frankach szwajcarskich. Jeżeli przez cały czas trwania lokaty kurs dolara wobec franka będzie wzrastał, to rzeczywiście obie lokaty przyniosą na końcu nieco mniejszy zysk niż gdyby otworzono tylko lokatę dolarową.

Jeżeli jednak w międzyczasie trend się odwróci i dolar zacznie tracić wobec franka, to strata wynikła z jego deprecjacji będzie mniejsza, bowiem odpowiednio urośnie wartość franka szwajcarskiego w stosunku do słabnącego dolara. Dywersyfikacja oszczędności jest szczególnie polecana tym osobom, które zamierzają ulokować je na najbardziej ryzykownych rynkach finansowych, na przykład, na walutowym rynku Forex. Tutaj rzeczywiście zyski mogą być szybkie i duże. Ale równie szybkie i bardzo duże mogą być także straty z powodu nagłej zmiany trendu na walucie, która do tej pory spokojnie rosła. Zmiany trendu mogą być wywołane setkami najróżniejszych przyczyn typu złe dane z gospodarki, nagłe obniżenie stóp procentowych czy zawirowania polityczne w danym kraju. Dlatego bardzo korzystnie jest mieć zabezpieczenie w innych aktywach. I to jest właśnie dywersyfikacja oszczędności.

 

Serwis

Akademia EURO

.

Infakt.pl: CEIDG w pigułce

„Życie” firmy zaczyna się od wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, zobowiązania przedsiębiorców wobec systemu nie kończą się w momencie założenia biznesu. Każda zmiana danych związanych z firmą wymaga aktualizacji CEIDG. Zapominalscy zostaną zdyscyplinowani i w ostateczności ukarani. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć kłopotów. W razie wątpliwości zachęcamy do przepytywania księgowych.

Więcej…
Outsourcing IT

Informatyzacja obejmuje powoli niemal wszystkie dziedziny życia. Także duży i mały biznes nie potrafi już się obejść bez mniej lub bardziej skomplikowanych systemów informatycznych. Jednym słowem – dobry informatyk potrzebny jest prawie w każdej firmie. Jednak nie zawsze są środki na stworzenie nowego etatu. Co wtedy?

Więcej…
Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Oprócz pomysłu na dochodową działalność i jej promocję, trzeba przecież zmierzyć się z takimi problemami, jak dopełnienie wszelkich formalności w urzędach oraz systematyczne płacenie podatków.

Jakie błędy najczęściej popełniają ci, którzy przygodę ze światem biznesu dopiero zaczynają?

Czy istnieje sposób na uniknięcie takich błędów?Więcej…Unia Europejska szansą

Unia Europejska jest szansą dla wielu Polaków, zarówno na znalezienie lepszej pracy za granicą ...


Ratunek dla strefy euro

Konferencja „Rok 2013 w spółkach i na rynku” zorganizowana przez Polski Instytut Dyrektorów ...


Visa Europe i Orange partnerami strategicznymi we Francji

Jak podaje międzynarodowy magazyn "Banking & Finance" Visa Europe i Orange ogłosiły we Franc...


Polska płaca minimalna najwyższa w Europie Środkowo-Wschodniej

Gdzie imigranci z Azji i Afryki dostaną w naszym regionie Europy najwięcej, pracując za najniżs...

 TOP ↑    Copyright: © Akademia EURO